Menu

Syndrom suchého oka

Syndrom suchého oka patří k nejčastějším očním chorobám dnešní populace. Toto onemocnění souvisí s vysýcháním oční sliznice, která je nedostatečně zvlhčována, a to v důsledku snížené tvorby slz nebo změny jejich složení.

Symptomy

 • pocit sucha
 • únava očí
 • pálení
 • slzení
 • pocit písku nebo cizího předmětu v očích
 • zhoršené vidění měnící se během dne
 • oko bývá lehce zarudlé, někdy světloplaché
 • při těžším stavu může oko paradoxně slzet

 

Příčiny

Hlavní příčinou suchého oka jsou patologické změny vedoucí k nestabilitě slzného filmu. Sekundárně se tyto procesy projeví změnami na povrchu oka.  Slzný film je tenká ochrana povrchu oka. Pokud dojde k poruše některé ze složek slzného filmu, pacient pociťuje diskomfort.

Ke vzniku syndromu suchého oka přispívá:

 

 • Věk a pohlaví pacienta – s věkem se lakrimální vylučování snižuje, okolo 60. roku věku nepokrývá bazální potřeby a mohou se začínat projevovat symptomy. Ženy mívají častěji suché oči než muži. Ve věkové skupině starších 40 let bývají nejčastější příčinou hormonální poruchy v souvislosti s klimakteriem. (5)
 • Hormonální změny – snížená tvorba slz souvisí s činností endokrinních žláz, symptomy se mohou objevit zejména během klimakteria a po menopauze, během kojení, při odnětí pohlavních žláz, antiandrogenní léčbě, hypoovarismu, ovariektomii, při užívání antikoncepce na bázi estrogenu.
 • Vliv vnějšího prostředí – přestože sekrece slz je dostatečná, povrch oka je suchý, příčinou mohou být přetopené nebo klimatizované prostory, kde je velmi suchý vzduch.
 • Nezdravé návyky – při řízení auta nebo sledování obrazovky PC klesá frekvence mrkání.
 • Farmakologické příčiny – hyposekrece se může dostavit jako vedlejší účinek při podávání antidepresiv, antihistaminik, anxiolytik, diuretik, anticholinergik (léčba Parkinsonovy choroby) a hypnotik.
 • Imunopatické příčiny – mezi nejčastější autoimunitní onemocnění patří tzv. Sjögrenův syndrom, kdy dochází k postupné k destrukci endokrinních i exokrinních žláz doprovázené hyposekrecí slz.
 • Dietetické příčiny – nejčastějším případem je avitaminóza vitamínu A, B2 a B12.
 • Vývojové dysfunkce – nejčastější příčinou je malformace slzných žláz.
 • Afekce – primární zanícení slzné žlázy, většinou infekční, může poškodit nebo dokonce zničit žlázy produkující vodnou složku slzného filmu, žlázy produkující lipidy a žlázy produkující mucin.
 • Poranění – hyposekrece může být způsobena poškozením exokrinních žláz při estetických nebo terapeutických chirurgických výkonech, ozařování, působení iritujících látek, tepelné poškození, chirurgická excise spojivky apod.
 • Neurologická nebo systémová onemocnění např. diabetes mellitus, revmatické choroby, kolagenózy a další. 

 

Léčba

 • Úprava zevního prostředí (omezení pobytu v klimatizovaném, prašném, zakouřeném prostředí, dostatek spánku, pitný režim, pobyt v přírodě a omezení pobytu před monitorem PC nebo televize). Dlouhodobé trvalé nošení kontaktních čoček se doporučuje u syndromu suchého oka omezit.
 • Medikamentózní léčba (u lehčích forem umělé slzy ve formě kapek - viz Occusept, u středně těžkých forem kromě umělých slz se používají oční gely, masti).
 • Chirurgická léčba (u nejtěžších forem).

 

Nosní spreje s mořskou vodou

Nosní spreje s obsahem mořské vody jsou vhodné nejen při léčbě rýmy, ale také k její prevenci a pro komplexní péči o nosní sliznici. Na rozdíl od "klasických" nosních sprejů lze většinu užívat ...
Přečíst

Antiseptika a remanentní účinek

Moderní antiseptika se vyznačují nejen rychlým antimikrobiálním účinkem, šetrnosti ke tkání a dalšími přednostmi (nebarví, nepálí), ale zároveň vynikají remanentním působením.
Přečíst

Soutěž s Neofytem o den v oblacích - ZNÁME VÍTĚZE

Vážení obchodní partneři, děkujeme všem za účast v soutěži „S Neofytem v oblacích“ a za vyplnění ankety, což byla jedna z podmínek pro zařazení do slosování o hlavní cenu „Vyhlídkový let“. Rádi ...
Přečíst

Zánět vnějšího zvukovodu

Zánět zevního zvukovodu (extérní otitida) je bolestivé onemocnění vnějšího ucha postihující všechny věkové skupiny. Nejčastěji je způsoben přemnožením bakterií, méně často viry a plísněmi.
Přečíst

Přípravky na vši

Veš dětská (pediculus capitis) je parazit žijící ve vlasech lidí, kde se živí sáním krve, což se projevuje svěděním či pálením pokožky. Způsobuje onemocnění zvané "pedikulóza", které není nijak ...
Přečíst

Syndrom suchého oka

Syndrom suchého oka patří k nejčastějším očním chorobám dnešní populace. Toto onemocnění souvisí s vysýcháním oční sliznice, která je nedostatečně zvlhčována, a to v důsledku snížené tvorby slz nebo ...
Přečíst

Bradavice a jejich odstranění v domácím prostředí

Bradavice jsou výrůstky na pokožce nebo tkáních způsobené některými z více než 100 známých karyotropních lidských papillomavirů (HPV). Přítomost HPV pak způsobuje rychlý nárůst svrchní vrstvy ...
Přečíst

Orální kandidóza

Orální kandidóza je mykotické onemocnění, převážně napadající ústní sliznici, odkud se může šířit na sliznici hltanu, jícnu, eventuálně dýchacích cest. Ve většině případů je způsobeno kvasinkami ...
Přečíst

Výsledky studie: účinnost přípravku Vermophyt proti roupu dětskému

Studie zkoumala účinnost herbálního přípravku Vermophyt a porovnávala jej se syntetickými léčivými přípravky, které se indikují při přítomnosti střevních hlístic (roup dětský) a tasemnice.
Přečíst

Nabídka očních kapek v lékárenské praxi

Nabízený sortiment očních kapek v lékárnách vypadá na první pohled jako velmi pestrý a široký. Přesto jsme na trhu nenašli oční kapky, které by svým složením vyhovovaly nejnovějším trendům z oblasti ...
Přečíst

Antiseptika v době koronavirové

Od Hippokrata, který svým kolegům doporučoval čistit rány vínem, se přešlo k vařící vodě. Odtud už nebylo daleko k parní sterilizaci. Když byly v 19. století objeveny bakterie jako původce ...
Přečíst

Vývojové a výzkumné projekty, grantové projekty