Menu

Přípravky na vši

Veš dětská (pediculus capitis) je parazit žijící ve vlasech lidí, kde se živí sáním krve, což se projevuje svěděním či pálením pokožky. Způsobuje onemocnění zvané "pedikulóza", které není nijak závažné, ale rozhodně se nejedná o příjemnou záležitost. Vzhledem k neexistenci účinného léčiva na našem trhu, je léčba pedikulózy problematická. Spočívá především v aplikaci přípravků určených proti vši, v důsledném vyčesávání vší a hnid pomocí hustého hřebene a v následné prevenci.

Jaké druhy přípravků na vši rozlišujeme?

 

 • Zdravotnické prostředky – hubí vši mechanicky nebo fyzikálně, je deklarován účinek. Většinou obsahují silikonovou složku, která veš obalí a ta hyne udušením. Další používanou složkou bývá isopropyl myristate, který narušuje vnější povrch vší i hnid nebo nerolidol (penetrol), který pomáhá pronikat přípravku do vajíčka vši. Ty jsou zahubeny dříve, než se vylíhnou. Vzhledem k mechanismu působení si na tyto látky vši nemohou vytvořit rezistenci. Oproti dříve používaným insekticidům jsou tyto přípravky šetrnější k pokožce i vlasu a často se mohou používat v těhotenství i během kojení.
 • Kosmetické prostředky (některé šampony) – účinek nemůže být deklarován, protože přípravky uváděné na trh jako kosmetické prostředky nesmí obsahovat farmakologicky účinné látky a z definice této kategorie výrobků nemohou mít jinou funkci než pečovat o pokožku.
 • Léčivé přípravky – obsahují chemicky aktivní látku (dříve se používaly dnes již zakázané insekticidy), která veš otráví. Působí spolehlivě, ale veš si na ně dokáže vytvořit resistenci. Momentálně v ČR není registrováno žádné léčivo na hubení vší a hnid.
 • Biocidy – preventivní přípravky k odpuzování vší a hnid.

V čem se přípravky na vši liší? 

 

Fungují zpravidla na podobném principu, a sice na bázi silikonové složky, která veš obalí a ta hyne udušením. Základní rozdíly najdeme v: 

 

 • Kombinaci účinných látek – některé přípravky obsahují jen jednu, jiné kombinaci více účinných látek. Více kombinací = větší pravděpodobnost úspěchu léčby.
 • Doplňkových funkcích – některé přípravky obsahují navíc další složky jako např. tea tree olej, tymiánovou silici, nerolidol apod., které podporují působení přípravku.
 • V příslušenství - většina přípravků obsahuje jako součást balení odvšivovací hřebínek. Praktická je taky čepice na vlasy, aby roztok z vlasů nestékal.
 • Ve způsobu aplikace - některé přípravky jsou dostupné ve spreji, jiné v lahvi s aplikátorem.
 • Ve formě  - dají se koupit přípravky ve formě roztoku, šamponu či gelu (roztok a gel se nanáší na suché vlasy, šampon se nanáší na mokré nebo na suché vlasy, které se po určité době zvlhčí vodou).
 • V době působení - krátká (cca do 15 minut) nebo dlouhá (15+ minut). Neplatí pravidlo – čím delší doba působení, tím efektivnější účinek.
 • V objemu balení.

Nosní spreje s mořskou vodou

Nosní spreje s obsahem mořské vody jsou vhodné nejen při léčbě rýmy, ale také k její prevenci a pro komplexní péči o nosní sliznici. Na rozdíl od "klasických" nosních sprejů lze většinu užívat ...
Přečíst

Antiseptika a remanentní účinek

Moderní antiseptika se vyznačují nejen rychlým antimikrobiálním účinkem, šetrnosti ke tkání a dalšími přednostmi (nebarví, nepálí), ale zároveň vynikají remanentním působením.
Přečíst

Soutěž s Neofytem o den v oblacích - ZNÁME VÍTĚZE

Vážení obchodní partneři, děkujeme všem za účast v soutěži „S Neofytem v oblacích“ a za vyplnění ankety, což byla jedna z podmínek pro zařazení do slosování o hlavní cenu „Vyhlídkový let“. Rádi ...
Přečíst

Zánět vnějšího zvukovodu

Zánět zevního zvukovodu (extérní otitida) je bolestivé onemocnění vnějšího ucha postihující všechny věkové skupiny. Nejčastěji je způsoben přemnožením bakterií, méně často viry a plísněmi.
Přečíst

Přípravky na vši

Veš dětská (pediculus capitis) je parazit žijící ve vlasech lidí, kde se živí sáním krve, což se projevuje svěděním či pálením pokožky. Způsobuje onemocnění zvané "pedikulóza", které není nijak ...
Přečíst

Syndrom suchého oka

Syndrom suchého oka patří k nejčastějším očním chorobám dnešní populace. Toto onemocnění souvisí s vysýcháním oční sliznice, která je nedostatečně zvlhčována, a to v důsledku snížené tvorby slz nebo ...
Přečíst

Bradavice a jejich odstranění v domácím prostředí

Bradavice jsou výrůstky na pokožce nebo tkáních způsobené některými z více než 100 známých karyotropních lidských papillomavirů (HPV). Přítomost HPV pak způsobuje rychlý nárůst svrchní vrstvy ...
Přečíst

Orální kandidóza

Orální kandidóza je mykotické onemocnění, převážně napadající ústní sliznici, odkud se může šířit na sliznici hltanu, jícnu, eventuálně dýchacích cest. Ve většině případů je způsobeno kvasinkami ...
Přečíst

Výsledky studie: účinnost přípravku Vermophyt proti roupu dětskému

Studie zkoumala účinnost herbálního přípravku Vermophyt a porovnávala jej se syntetickými léčivými přípravky, které se indikují při přítomnosti střevních hlístic (roup dětský) a tasemnice.
Přečíst

Nabídka očních kapek v lékárenské praxi

Nabízený sortiment očních kapek v lékárnách vypadá na první pohled jako velmi pestrý a široký. Přesto jsme na trhu nenašli oční kapky, které by svým složením vyhovovaly nejnovějším trendům z oblasti ...
Přečíst

Antiseptika v době koronavirové

Od Hippokrata, který svým kolegům doporučoval čistit rány vínem, se přešlo k vařící vodě. Odtud už nebylo daleko k parní sterilizaci. Když byly v 19. století objeveny bakterie jako původce ...
Přečíst

Vývojové a výzkumné projekty, grantové projekty