Nosné spreje s morskou vodou
Nosné spreje s obsahom morskej vody sú vhodné nielen pri liečbe nádchy, ale taktiež k jej prevencii a na komplexnú starostlivosť o nosovú sliznici. Na rozdiel od "klasických" nosných sprejov môžeme väčšinu používať dlhodobo bez rizika vzniku závislosti. Podľa koncentrácie obsiahnutej soli tak tieto slané roztoky delíme do troch hlavných skupín na hypotonické, izotonické a hypertonické.
Klasické nosové spreje vs. spreje s morskou vodou
U klasických nosních kapek se setkáváme s obsahem účinných látek - tzv. sympatomimetik, což jsou látky, které při rýmě a ucpaném nosu mírní nežádoucí otok (zduření nosní sliznice), čímž dochází k usnadnění dýchání. Jejich nevýhodou je, že dlouhodobé používání vyžaduje stále častější a silnější aplikaci a pacient si tak snadno vytvoří závislost. Doporučuje se nejdéle týdenní aplikace. Sympatomimetické kapky/spreje, kterým se říká také dekognestiva, jsou nejrozšířeněji podávané léky. Jsou dostupné bez předpisu a v posledních letech dochází k jejich nadužívání.
Vhodnou alternativou těchto nosních sprejů je používání roztoků s obsahem mořské vody, které se hodí nejen k léčbě rýmy, ale také k její prevenci a zároveň pomáhají pečovat o nosní sliznici, a to bez rizika vzniku závislosti, kdy mnohé z nich lze používat dlouhodobě.
Morské vody a ich rozdelenie
Podle koncentrace obsažené soli (NaCl) se dělí na:
- Hypotonické roztoky - koncentrace mořské soli je nižší, než je koncentrace soli v lidských buňkách. Používají se k pravidelným oplachům a zvlhčení nosní sliznice jako prevence.
- Izotonické roztoky - koncentrace mořské soli je stejná jako v lidských buňkách. Na povrchu nosní sliznice vytváří ochrannou vrstvu, brání jejímu vysoušení a podporují její samočistící schopnost.
- Hypertonické roztoky - koncentrace mořské soli je vyšší, než je v lidských buňkách. Vysají vodu z buňky a ta zmenší svůj objem, dokáží ředit hleny, zlepšují průchodnost dýchacích cest. Jsou vhodné také pro léčbu infekční i alergické rýmy či zánětu vedlejších nosních dutin. Co se týče dlouhodobého používání hypertonických roztoků, je rozhodujícím faktorem koncentrace obsažené soli. U roztoků s nepatrně vyšší koncentrací soli, než je koncentrace v lidských buňkách, je riziko vysušení sliznice zanedbatelné. Roztoky s výrazně vyšší koncentrací soli se smí používat pouze krátkodobě, v opačném případě by mohlo dojít k vysychání a podráždění sliznice.
Stopové prvky a minerály obsiahnuté v morskej vode
Některé mořské vody jsou obohaceny o stopové prvky a minerály, které rovněž přispívají k léčbě rýmy (měď působí příznivě na infekční rýmu, mangan na rýmu alergickou). Benefitem je, pokud tyto stopové prvky pocházejí přímo z přírodního zdroje a nejsou do přípravků dodávány synteticky. Rozdíly najdeme také v přírodních zdrojích mořské vody (např. Mrtvé moře je výrazně bohatší na minerály i stopové prvky).

